Tuesday , 25 June 2019
Duyurular

​IAU Sanal Uygulamalar

İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı üniversiteler arasında yine bir ilke imza atarak tüm yerleşkelerde kullanılmak üzere “Sanal Uygulama” sistemini hayata geçirdi. Artık hiç
bir bilgisayara hiç bir program kurmadan istediğiniz bilgisayardan (IAU Yerleşkeleri içerisinde) kullanmak istediğiniz programı tıklayıp çalıştırmanız yeterli.
“İlk kez” üniversiteler arasında hayata geçirilen “Sanal Uygulama” Sistemi ile programlara merkezi yönetim sağlanıp, programların bozulma ve tekrar tekrar kurulma yükünü ortadan kaldırıyor. Hangi programın ne kadar ve nerelerde kullanıldığına dair rapor elde edilerek programların önem düzeyleride Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Tarafından kontrol ediliyor.
Sanal Uygulamaların Kullanımı:

 

 

 

Sanal uygulamalara ulaşmak için Internet Explorer (Chrome, Firefox, Opera vs.) açıp adres çubuğuna  http://sanal-uygulamalar adresini yazın.
Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Sanal Uygulama Portalı” açılacaktır. Kullanmak istediğiniz programa tıklayıp bekleyin.
Uygulamayı çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir uyarı ekranı ile karşılaşırsanız “Trust all apps from this web site” kutucuğunu işaretleyip “Run” butonuna basın, daha sonra uygulamayı çalıştırdığınızda böyle bir uyarı ile karşılaşmayacaksınız.

 

 

Uygulama ilk kez çalıştırılıyorsa yalnızca bir defaya mahsus açılması 3-4 dakikayı bulacaktır.

 

 

Uygulama ikinci sefer çalıştığında bekleme süresi olmayacak ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi çok daha hızlı açılacaktır.

 

 

Uygulamaları çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız Bilgi İşlem Teknik Servis ekibine başvurabilirsiniz.
bidb@aydin.edu.tr
http://bidb.aydin.edu.tr

Comments are closed.

Scroll To Top