Sunday , 24 March 2019
Duyurular

Akıllı Kürsüler

Dijital kürsüler, her sınıfta bulunan, projeksiyon cihazına bağlı, dokunmatik bilgisayar barındıran Öğretim Elemanı kürsüleridir. Dokunmatik ekran ile kullanılmak üzere tasarlandığı için ek klavye ve fare gerektirmez.
Dijital kürsü’de Windows oturumu açmak için, ofisinizdeki bilgisayarınızda kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizi kullanabilirsiniz. Eğer bir kullanıcı adı ve şifreniz yok ise; Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ( D Blok zemin kat )’na başvurarak kullanıcı adı ve şifrenizi alabilirsiniz.
 
  • Kürsüyü Açmak
Dijital kürsü üzerinde sol alt arafta konumlandırılmış bir bilgisayar bulunmaktadır. Bu bilgisayarı açabilmemiz için power (Güç) tuşuna basmamız gerekmektedir.​

 

Kürsü açıldıktan sonra aşağıdaki bilgilendirme ekranı sizi karşılayacaktır. Bilgileri dikkatlice okuduktan sonra Dokunarak ve Tıklayarak Giriş yapabilirsiniz.​
Karşınıza kullanıcı adı ve şifre ekranı gelecektir. Buraya Mail kullanıcı adı ve Şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz.​
Oturum açtığınızda aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi “Dijital Kürsü” ikonunu seçerek oturum açabilirsiniz.
Derse ara vermek istediğinizde kürsü üzerinde “Kilitle” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Derse devam etmek istediğinizde sadece “Şifrenizi” girmeniz yeterli olacaktır, Dersinize kayıp olmadan kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak, bu ekranda farklı bir kullanıcı adı ile karşılaşırsanız kendi oturumunuzu açmak için ekran üzerinde yazan talimatı uygulayabilirsiniz.

Dersiniz bittiğinde güvenliğiniz için mutlaka oturumunuzu kapatmanız gerekmektedir. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bu işlemi “Oturumu Kapat” seçeneği ile gerçekleştirebilirsiniz.

  • Dış Kaynak (USB Bellek v.b.) Kullanımı

Akıllı kürsüler, harici sabit disk, flash disk, laptop gibi elektronik cihazlarınızla birlikte çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.​

  • Dizüstü Bilgisayar, Laboratuvar Bilgisayarı Bağlantısı

Akıllı kürsüler, dizüstü bilgisayar ve/veya laboratuvar bilgisayarlarını, kürsü üzerinden projeksiyon cihazına bağlamanıza izin verecek şekilde tasarlanmıştır.Dizüstü bilgisayarınızı kürsünün ayağının sol tarafında bulunan elektrik prizi ve görüntü aktarım soketini kullanarak bağlayabilirsiniz.

  •        Oturum Açmak​

Dijital kürsüde Windows oturumu açtığınızda Akıllı Sınıf Uygulaması programı ​otomatik olarak açılacaktır. Eğer bulunduğunuz sınıftaki kürsüde kart okuyucu var ise ( eğer kart okuyucu bulunmuyor ise “Cihazda kart okuyucu bulunmuyor, UBIS kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz” ibaresi yazacaktır ) kartınızı ekranın üst kısmındaki kart okuyucu alana yaklaştırarak programa giriş yapabilirsiniz. kürsüde kart okuyucu yok ise, UBIS kullanıcı adı ve şifrenizi girerek oturum açabilirsiniz. UBIS kullanıcı adınızı ve/veya şifrenizi bilmiyor/hatırlamıyor iseniz Eğitim Planlama Birimi’ne başvurarak yeni bir şifre alabilirsiniz.
Kartınızla veya kullanıcı adı ve şifrenizle programda oturum açtığınızda, ders program bilgileriniz sorgulanarak ekrana getirilir. Yan taraftaki resimde oturum açma işlemi yapılmış bir ekran görüntüsü bulunmaktadır.
Akıllı sınıf uygulaması ana ekranında “Yoklama Al”, “Dosya Gönder”, “Destek”, “Oturumu Kapat” düğmeleri ve “Ders Bilgileri” yer almaktadır. Akıllı sınıf uygulaması her dersin sonunda güvenliğiniz için oturumu otomatik olarak kapatmaktadır.

Comments are closed.

Scroll To Top