Thursday , 19 October 2017
Duyurular:

Dijital Kürsü Kullanımı

Dijital kürsüler, her sınıfta bulunan, projeksiyon cihazına bağlı, dokunmatik bilgisayar barındıran Öğretim Elemanı kürsüleridir. Dokunmatik ekran ile kullanılmak üzere tasarlandığı için ek klavye ve fare gerektirmez. Bu nedenle dersinizin bitiminde bilgisayarı kapatmanız gerek yoktur.

Dijital kürsü’de Windows oturumu açmak için, ofisinizdeki bilgisayarınızda kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizi kullanabilirsiniz. Eğer bir kullanıcı adı ve şifreniz yok ise; Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ( D Blok zemin kat )’na başvurarak kullanıcı adı ve şifrenizi alabilirsiniz.

 

Dijital kürsü üzerinde sol alt tarafta konumlandırılmış dahili bir bilgisayar bulunmakta. Bu bilgisayarı açabilmemiz için power (Güç) tuşuna basmamız gerekmektedir.

Resim1

 

Şekilde görüldüğü üzere, bilgisayarı açma tuşuna bastığımız zaman mavi renkte ışık yanmalıdır. Tuşa bastığınızda dokunmatik ekrana görüntü gelmemiş ve bu ışık yanmıyorsa ilgili sınıfın sigortaları kontrol edildikten sonra bilgi işlem ile irtibata geçebilirsiniz.

Resim2

 

Kürsü açıldıktan sonra aşağıdaki bilgilendirme ekranı sizi karşılayacaktır. Bilgileri dikkatlice okuduktan sonra Dokunarak ve Tıklayarak Giriş yapabilirsiniz.

10_5_21_88_0_2014_11_06_14_45_36

 

Karşınıza kullanıcı adı ve şifre ekranı gelecektir. Buraya Mail kullanıcı adı ve Şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz.

10_5_21_88_0_2014_11_06_14_46_29

 

Oturum açtığınızda aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi “Dijital Kürsü” ikonunu seçerek oturum açabilirsiniz.

10_5_21_88_0_2014_11_06_14_48_38

 

Derse ara vermek istediğinizde kürsü üzerinde “Kilitle” seçeneğini kullanabilirsiniz.

ss01

 

Derse devam etmek istediğinizde sadece “Şifrenizi” girmeniz yeterli olacaktır, Dersinize kayıp olmadan kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Ancak, bu ekranda farklı bir kullanıcı adı ile karşılaşırsanız kendi oturumunuzu açmak için ekran üzerinde yazan talimatı uygulayabilirsiniz.

10_5_21_88_0_2014_11_06_14_52_502

 

 

Dersiniz bittiğinde güvenliğiniz için mutlaka oturumunuzu kapatmanız gerekmektedir. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bu işlemi “Oturumu Kapat” seçeneği ile gerçekleştirebilirsiniz.

logoff

 

Dış Kaynak (USB Bellek v.b.) Kullanımı

Akıllı kürsüler, harici sabit disk, flash disk, laptop gibi elektronik cihazlarınızla birlikte çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Harici disk, flash disk gibi taşınabilir disk  sürücülerinizi kürsünün sol alt tarafında bulunan USB bağlantı noktaları ile akıllı kürsülerde kullanabilirsiniz.

 

USB bağlantı arayüzleri yukarıdaki resimde görülen kapağın altında bulunmaktadır. USB arayüzlere ulaşmak için, kapağın sağ üst kısmında bulunan kulakçığı kullanarak kapağı açabilirsiniz.

 

Kapağın altında 2 adet ( akıllı kürsü sürümüne göre 4 adet olabilir ) USB 2.0 bağlantı soketi bulunmaktadır.

 

USB aygıtınızı bu soketleri kullanarak akıllı kürsülerde kullanabilirsiniz.

 

Dizüstü Bilgisayar, Laboratuar Bilgisayarı Bağlantısı

Akıllı kürsüler, dizüstü bilgisayar ve/veya laboratuar bilgisayarlarını, kürsü üzerinden projeksiyon cihazına bağlamanıza izin verecek şekilde tasarlanmıştır.Dizüstü bilgisayarınızı kürsünün ayağının sol tarafında bulunan elektrik prizi ve görüntü aktarım soketini kullanarak bağlayabilirsiniz.

Comments are closed.

Scroll To Top